اگه از باختن مدام در بازی فوتبال دستی خسته شدین، چندین راه حل وجود داره که می‌تونین انجام بدین. اکثر افراد بازیکن‌های هم سطح خودشون رو پیدا می‌کنن که بتونن خوب بازی کنن ولی اگه نتونستین کسی رو پیدا کنین تمرین کردن با خودتون هم خیلی خوب و کارساز هست. در اینجا چند تا تمرین وجود داره که می‌تونین برای بهتر شدن بازی فوتبال‌دستی خودتون این تمرین‌ها رو انجام بدین.

متوقف کردن توپ (کنترل توپ )

متوقف کردن توپ می‌تونه کار خیلی دشواری باشه ولی لازمه که قبل از انجام هر تمرین دیگه‌ای این کار سخت رو یاد بگیرین. از اونجا که توپ خیلی سریع حرکت می‌کنه، تشخیص اینکه کجا باید بازیکن خودتون رو برای متوقف کردن توپ قرار بدین سخت هست.
برای تمرین کردن، میله‌های میز رو به سمت توپ حرکت بدید و توپ رو محکم به لبه میز بزنین تا به سمت آدمکِ شما برگرده. و سپس آدمکِ خودتون رو کمی از توپ دور کنین تا توپ به مکانی درست در وسط میز و پای بازیکن شما قرار بگیره، با انجام این کار، میتونین توپ رو در زوایای مختلف شوت کنین.

پا عوض کردن

گیج کردن حریف وقتی که می‌خواین یک روزنه بین آدمک‌های حریفتون پیدا کنین بسیار مهم هست. شما می‌تونین با حرکت دادن سریع توپ این کار رو انجام بدین یا می‌تونین ترفندی رو انجام بدین که به اصطلاح به اون پا عوض کردن میگن.
پا عوض کردن ترفندیه که بازیکن خودتون رو در جلو و پشت توپ به صورت دایره‌ای حرکت می‌دین و پای آدمکِ شما باید بدون برخورد به توپ دور اون حرکت کنه تا وقتی که دفاع حریف باز بشه. در این مدت حریف شما در حال تلاش برای فهمیدن برنامه‌ریزی شما برای ضربه زدن به توپه که در نتیجه آمادگیش رو برای دفاع موقع ضربه زدن شما از دست میده.

پاس عرضی

میله‌ی وسط که 5 آدمک روی آن قرار داره، یکی از مهمترین میله‌ها در بازی فوتبال دستی هست. این میله، میله‌ایه که شما بعد از تحویل توپ از اون استفاده می‌کنین و شما باید بدونین که چطوری از اون استفاده کنین. پاس دادن توپ از بین آدمک‌های یک میله مشابه یکی از سخت‌ترین کارها برای یادگیری فوتبال دستی هستش اما تمریناتی هم وجود دارن که می‌تونین برای بهبود مهارت پاس دادن انجام بدین.
از اونجا که میله 5 آدمکی شما روبرو میله 5 آدمکی حریف قرار داره شما باید بدونین که چطوری سریع گل بزنین. این جاییه که پاس دادن می‌تونه مفید باشه. اولین کاری که شما باید بدونین که چطوری انجام بدین، پاس دادن توپ بین کناره میز و پای آدمک هست. ممکنه که این کار سختی باشه، چون اگه توپ رو تو جای درستی نذارین، توپ از زیر پای آدمکِ شما خارج میشه.
می تونین با فشار دادن توپ، کشیدن توپ با بازیکن در مسیر بازیکن بعدی و یا اینکه توپ رو بلند کرده و میله رو بکشین تا توپ زیر پای آدمک بعدی قرار بگیره. فیلم‌های آنلاینی وجود دارن که می‌تونن به شما تو بهتر نشان دادن چگونگی انجام این کار کمک کنن.

بعد از این که به این روش مسلط شدین، مهارت بعدی که برای تمرین نیاز دارین، تیکی تاکاست.
برای این کار به جای اینکه به توپ رو به جلو شوت کنین، توپ رو به آدمک بغلی در همون میله پاس بدین و گاهی هم با کج کردن آدمک بگذارید که توپ به آدمک بعدی برسه و اینکار رو تا جایی انجام بدین که توپ به آدمکِ هدف برسه.

ترفندِ ۵ آدمکی

این ترفند یعنی اینکه توپ رو از میله‌ای که ۵ آدمک داره، مستقیم به سمت دروازه حریف شوت کنید و توپ وارد دروازه بشه. به ثمر رسوندن گل از این راه دور نیاز به تمرکز و شانس زیادی داره چون سه ردیف آدمک دفاعی در روبرتون قرار داره و برای این کار حتما به مهارت پاس دادن بالایی نیاز دارین.
موضوعی که به گل زدن بیشتر به شما کمک می‌کنه این هستش که حریف خودتون رو گیج کنین. برای انجام این کار، شما باید خیلی سریع با پاس دادن توپ به بازیکنان مختلف روی میله 5 آدمکی حرکت کنین تا جایی که شما به سمت دروازه گل بزنین و این ضربه گل بشه. همچنین شوت شما باید خیلی سریع باشه تا حریف فرصت گرفتن توپ رو نداشته باشه.

موقعیت حریف

انجام هر یک از این تمرینات به همون صورت که در داخل بازی اتفاق می‌افتن نیست. بعضی اوقات وقتی توپ رو پاس می‌دین، تو محدوده میله‌ی حریف قرار می‌گیره. بارها و بارها وقتی که بازیکنان توپ را بین خودشون پاس میدن، حریف توانایی دستیابی به توپ رو داره و از زیر پاهای شما بیرون می‌کشه.
وقتی در حال بازی با شخص دیگه‌ای هستین، تمرین بهتر میشه اما اگه نمی‌تونین کسی رو پیدا کنین که با شما بازی کنه، باید همه چیز رو تا حد ممکن واقعی‌تر کنین، اگه میله‌های حریف رو در موقعیت‌هایی نگه دارید که گل زدن رو آسان می‌کنه، نمی‌تونین چیزی یاد بگیرین. شما باید میله‌های حریف رو تو حالت ایستاده نگه دارین و مرتباً اونا را مرتب کنین.

شوت از میله‌ی ۲ آدمکی

شوت از میله‌ی ۲ آدمکی در فوتبال دستی ممکنه که خیلی سخت باشد ولی تو بیشتر مواقع شما به هدفتون می‌رسین و گل می‌زنین. وقتی با میله‌ی ۲ آدمکی به سختی توپ رو می‌گیرید، فضای زیادی رو می‌تونین کنترل کنین. وقتی که شما خودتون رو برای گل زدن آماده می‌کنین حریف شما معمولاً مشغول فکر کردن در مورد اینه که شما توپ رو به چه آدمکی پاس می‌دین.
وقتی شما این حرکت رو امتحان می‌کنین می‌خواین تمام میله‌های دیگه‌ی خودتون رو تو حالت کج قرار بدین تا توپ به طور تصادفی به اون میله‌ها نخوره و متوقف بشه. شما باید این کار رو چند ثانیه قبل‌تر از شوت زدن انجام بدین تا حریف شما نتونه چیزی رو که شما برای انجامش برنامه ریزی کردین رو بفهمه و پیش بینی کنه. تمرین کنین که آدمک‌های خودتون رو به سرعت از سر راهی که برای شوت زدن انتخاب کردین کنار ببرین.

شوت از میله‌ی ۳ آدمکی

شما ۲ میله‌ی ۳ آدمکی دارین، ولی میله‌ای که من به اون اشاره می‌کنم نزدیک ترین میلی به دروازه‌ی حریف شماست. این میلیه‌ایه که شما می‌تونین بیشتر گل‌هاتون رو از همین میله به ثمر برسونین، بنابراین باید تمام راه‌های گل زدن رو بدونین و اینکه چطوری اونا رو به بهترین نحو عملی کنین.
راه‌های مختلفی برای گل زدن وجود داره که می‌تونین یاد بگیرین چطوری انجامشون بدین. شوت‌های راست/ چپ کش ، شوت‌های دیواری ، شوت‌های rollover snake و شوت‌های دیگه‌ای هم وجود داره. وقتی که شما این شوت‌ها رو تمرین میکنین، یادتون باشه که میله‌ها و آدمک‌های حریف‌تون رو تو حالت‌هایی قرار بدین که شبیه بازی واقعی باشن و هر دفعه حالت اونا رو تغییر بدین.
سریع باشین
حریف شما تنها در صورتی میتونه جلوی شوت شما رو بگیره که با چشم حرکت توپ رو در زیر پای آدمک‌های شما دنبال کنه و با آدمک‌هاش بتونه جلوی راه توپ رو بگیره ولی وقتی شما خیلی سریع پاس کاری انجام بدید، این امر غیر ممکن میشه.

غیرقابل پیش بینی شدن

استفاده از حرکات مختلف و درهم آمیختن تکنیک‌ها موضوع مهمیه ولی اگه با بازیکنان تازه‌ وارد بازی می‌کنین، احتمالاً می‌تونین با استفاده از یک حرکت ساده بدون هیچ نگرانی در مورد مسدود شدن شوت‌های شما به کار خودتون ادامه بدین و توپ رو وارد دروازه حریف کنید.
اما اگه قصد دارین با بازیکنان حرفه‌ای‌تری بازی کنین، باید حرکات و ترفندهای مختلفی رو سریع انجام بدین تا حریف شما نتونه بفهمه شما چه برنامه ای دارید.

طرز ایستادن

نکته دیگه‌ای که معمولاً بازیکنان به اون توجه نمی‌کنن، حالت بازی کردن اوناست. این می‌تونه تو توانایی شما تو حرکت سریع میله‌ها و همچنین حرکت بهتر مچ دست تفاوت ایجاد کنه.
در فوتبال دستی، شما می‌تونین به میله های دروازه بان خود نزدیک‌تر باشین و پاهاتون رو کمی باز نگه دارین تا حرکت دست راست شما بهتر انجام بشه. همچنین با این کار این امکان برای شما وجود داره که میله ها رو بتونین بیشتر بکشید بدون اینکه بدنتون براتون مزاحمتی ایجاد کنه. و نکته آخر اینکه برای حرکت سریع بدن، در هنگام بازی فوتبال دستی زانوها و نیم تنه خودتون کمی خم کنید تا آزادی عمل بیشتری و حرکت سریعتری داشته باشید.

در آخر هم به چند سوال اریج در مورد فوتبال دستی پاسخ میدیم:
چند نفر در یک میز فوتبال دستی بازی می‌کنند؟
در مسابقات فوتبال دستی رقابتی فقط ۲ بازیکن برای هر میز وجود داره (یعنی رقابت یک به یک). با این حال، در بعضی جاها هم رقابت های ۲ به ۲ هم انجام میدن که در هر تیم دو نفر قرار میگیرند ولی یک نوع جالب ۴به۴ هم وجود داره که هر نفر مسئول یک میله است و مجموعا ۸ نفر با هم باز می‌کنند.
همچنین میزهای فوتبال دستی مخصوصی ساخته میشن که خارج از ابعاد قراردادی فوتبال دستی است، میز فوتبال دستی غول پیکر می‌تونه به بالاتر از ۵/۵ متر برسد و معمولاً از قبل سفارش داده شده و سفارشی درست میشن و چیزی نیست که شما به طور معمول در یک فروشگاه پیدا کنین.
اندازه اتاق و محیطی که برای فوتبال دستی است، چقدر باید باشد؟
اندازه رسمی یک میز فوتبال دستی، ۱۴۲سانتی‌متر طول، ۷۶ سانتی‌متر عرض و ۹۱ سانتی‌متر ارتفاع هست. مطمئناً باید طول میله‌ها و همچنین بازیکنان در هر طرف جدول رو به حساب بیارین و اگر تماشاگرانی هم وجود دارن، باید فضای لازم رو برای آنها هم فراهم کنین.

  • ملت اسپرت
  • 1399-05-13
  • 2842 بازدید

4 دیدگاه برای “۱۰ نکته برای بالا بردن مهارت شما در فوتبال دستی”

  1. کسی باشگاه یا کلوپ سمت کرج سراغ داره که فوتبال دستی داشته باشه و حرفه ای بازی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه